تبلیغات
ALBORZ KANDU البرز کندو - شرایط آب وهواومنطقه زنبورداری
اکسیر،عسل طبیعی از جنگل های سرزمین دو خورشید(سوادکوه)

۱ ) وفور گل و گیاهان شهد زای طبیعی : منطقه زنبور داری باید علاوه بر داشتن آب و هوای خوب ٬ دارای مقادیربسیار زیادی منابع شهد زا باشد .مثلا به گفته دکتر شهرستانی برای یک کندوی قوی (۶۰۰۰۰ زنبور) حدود ۵۰ عدد درخت پر گلی مانند گیلاس نیاز است  تا جوابگوی یک هفته فعالیت کندو باشد. زنبورداران باید توجه داشته باشند که برای تعداد زیادی کندو ٬ تعداد گلهای لازم در حد چندین میلیارد است. و اگر این شرایط آماده نباشد زنبور دار به همان نسبت عسل کمتری از کندو ها برداشت می کند.گلهای شهد زا بسیار زیادند ولی منابعی که از نظر شهد و گرده مناسبند را در جدول زیر نام برده ام .

۲ ) دسترسی آسان : نقطه ای که در آن زنبورداری استقرار پیدا می کند باید نزدیک به

نام گل

ارزش

نام گل

ارزش

نام  گل

ارزش

بید مشک

عالی

پیاز

خوب

بادام

خوب

فاسلیا

عالی

زرد آلو

خوب

تمشک

خوب

اسپرس

عالی

هلو

خوب

کلزا

خوب

خردل سفید

عالی

شلیل

خوب

شبدر بخارایی

خوب

سنجد

خوب

پرتقال

خوب

شبدر سفید

خوب

ازگیل

خوب

نارنگی

خوب

مرکبات

خوب

 جاده باشد و حمل و نقل و بارگیری در آنجا آسان باشد .این مسئله وقتی مشهود است که تعداد کندو ها از ۱۰ تا بیشتر شود .

۳ )جهت باد و آفتاب :سوراخ پرواز کندو باید مخالف جهت باد غالب منطقه باشد تا زنبور ها بتوانند از پس تنظیم حرارت کندو برآیند . در غیر اینصورت عسل بیشتری مصرف کرده وزنبوردار متضرر می شود .خود من این مساله را تجربه کرده ام و بمحض درست کردن وضعیت دوباره کندو ها روال عادی زندگی خود را پیش گرفتند .جهت آفتاب باید بگونه ای باشد که در روز های گرم تابستان روی کندو ها سایه باشد و در زمستان آفتاب روی آن بیافتد و آن را گرم نماید .

۴ )منبع آب :یکی از مهمترین مسایل منبع آب است زیرا زنبور هم مانند هر موجود زنده ای نیاز به آب دارد . آب در دسترس زنبورعسل باید نزدیک (کمتر از چند متر) ٬ تمیز و طوری باشد که اگر زنبور مریضی از آن آب خورد ٬باعث مریضی دیگر زنبور ها نشود.

۵ )درخت بیدمشک :دکتر شهرستانی در کتاب بر خلاف بقیه کتاب ها شرایط کشور عزیزمان را نیز در نظر گرفته . در خت بید مشک اولین درختی است که در خیلی از مناطق ایران گل می دهد و حتی زمانی گل می دهد که هیچ شکوفه در طبیعت نیست .این بهترین فرصت برای زنبور هاست تا نیروی از دست رفته خود را بازیابند .پس اگر زنبورداران در کنار جایی که زنبور ها زمستان را می گذرانند تعدادی درخت بید مشک بکارند به خود و جمعیت های خود لطف بسیاری کرده اند . 

آخرین مطالب